Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Muzykoterapia

Głównym narzędziem pracowni muzycznej jest oczywiście muzyka, dzięki której uczestnicy mogą wyzwolić swój potencjał twórczy, energię a także rozwijać swoje zdolności muzyczne. Celem zajęć jest ujawnienie i odreagowanie emocji, zmiana nieprawidłowych zachowań, integracja w grupie, poszerzanie wrażliwości, relaksacja, aktywizacja oddechowa, psychiczna i ruchowa. Podczas prowadzonych zajęć uczestnicy rozwijają umiejętności: słuchania, postrzegania, przeżywania i rozumienia muzyki, kształcą emisję głosu, wyrabiają nawyk poprawnego jednogłosowego śpiewu, rozwijają poczucie rytmu.
Jedną z najważniejszych części zajęć muzycznych jest wspólne muzykowanie
z wykorzystaniem szerokiego instrumentarium Orffa. Taka forma muzykowania cieszy się ogromnym zainteresowaniem, gdyż każdy uczestnik może na kilka chwil zostać kompozytorem.
Niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju quizy muzyczne prowadzone przez terapeutę, podczas których zadaniem uczestników jest odgadywanie tytułów piosenek, wykonawców, rozpoznawanie instrumentów itp. Niektórzy uczestnicy próbują również swoich sił ćwicząc grę na wybranym przez siebie instrumencie: pianinie, gitarze klasycznej, flecie lub keyboardzie. Osoby, które zdecydowały się na tego typu zajęcia przyznają, że nauka gry na instrumencie nie jest sztuką łatwą, lecz mimo wszystko nie poddają się, gdyż zagranie na instrumencie choćby najprostszej melodii daje ogromną satysfakcję.
W pracowni muzycznej uczestnicy próbują również swoich sił aktorskich ćwicząc na próbach do przedstawień teatralnych.

Muzykoterapię prowadzi: mgr Adam Strączek

MUZYKOTERAPIA

Utworzono dnia 28.03.2017, 13:56

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny