Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

O FUNDACJI

Fundacja "Nadzieja i Wsparcie imieniem Ireny Antos" została ustanowiona w dniu 24.08.2017r.
z inicjatywy męża, córki i wnuczki Śp. Ireny Antos.

Zarząd Fundacji stanowią trzej Fundatorzy:

- Prezes Fundacji - Marzena Jakubek

- Członek Fundacji - Władysław Antos

- Członek Fundacji - Joanna Leśniak

 

Pani Irena Antos była mamą, która mimo wychowywania trójki dzieci, w tym syna Romana z głębokim stopniem niepełnosprawności intelektualnej, aktywnie działała na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin. Była główną inicjatorką i jedną z założycielek Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski w Sędziszowie Młp. działającego przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci od 1984r. Siedziba Koła mieściła się w prywatnym mieszkaniu Państwa Ireny i Władysława Antos, które pełniło także funkcję pierwszego społecznie działającego Punktu Oparcia Społecznego dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

 • 1994r. Koło weszło w struktury organizacyjne Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (obecnie Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną)
 • 1996 r. Zarząd Główny Stowarzyszenia w Warszawie zakupił dla Koła w Sędziszowie Młp. dom mieszkalny
 • Placówki PSONI Koło w Sędziszowie Młp. - w Sędziszowie Młp. i Wiercanach:

  - Punkt Oparcia Społecznego - od 1995r.
  - Dzienne Centrum Aktywności - od 1997r.
  - Środowiskowy Dom Samopomocy -od 2000r.
   

Pani Irena była prekursorką wspierania osób z niepełnosprawnością w lokalnym środowisku, w miejscu ich zamieszkania i życia. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin i opiekunów oraz dzięki nowatorskim i wieloletnim staraniom Pani Ireny i jej męża Władysława zakupiono dla Koła PSONI w Sędziszowie Młp. budynek mieszkalny z przeznaczeniem na Dzienne Centrum Aktywności - pierwszą w terenie i jedną z pierwszych w województwie placówkę rehabilitacyjno -  terapeutyczną dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin. Działanie to miało charakter innowacyjny, ponieważ wcześniej nie realizowano podobnych założeń.

Pani Irena wspierała bezpośrednio Osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodziców, opiekunów prawnych i rodzeństwo. W środowisku lokalnym dbała o propagowanie wiedzy dotyczącej niepełnosprawności, zmianę sposobu postrzegania osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozumienia ich potrzeb, możliwości i umiejętności. Inspirowała innych do wspólnego wypracowania nowych, modelowych rozwiązań w pracy na rzecz tego środowiska.

Za swoją pracę Pani Irena została uhonorowana m.in.:

- w 2003r. – List dziękczynny od Zarządu Głównego PSOUU „z pamięcią dobra, które pozostało i owocuje w rozwoju i godnym życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną w szczęściu tych, którym służymy”

- w 2003r. – Zarząd Główny PSOUU przyznał Pani Irenie i Władysławowi Antos  Medal „Fdeliter et Constanter” „Wiernie i Wytrwale” w uznaniu szczególnych zasług, za wieloletnią, wytrwałą i wierną pracę dla dobra osób z niepełnosprawnością intelektualną

- w 2003r. na wniosek Zarządu Głównego PSOUU Państwo Irena i Władysław otrzymali od Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złoty Krzyż Zasługi w uznaniu za wieloletnią, społeczną, wytrwałą, twórczą i efektywną służbę na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzin

Od początku działalności Koła PSONI w Sędziszowie Młp. w jego tworzenie zaangażowana była i jest nadal cała rodzina Pani Ireny i Władysława Antos. Tworząc Fundację ich dzieci, zięć, wnuki i prawnuki kontynuują działania Pani Ireny i spełniają Jej marzenia dając "Nadzieję i Wsparcie" osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom.
Fundacja realizuje swoje cele poprzez prowadzenie odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego i jest uzupełnieniem działań Stowarzyszenia PSONI Koło w Sędziszowie Młp.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny