Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

WYRÓŻNIENI PRZEZ FUNDACJĘ

Charakterystyka wyróżnionych osób podczas Dnia Matki 27.05.2018r.

 

 1. Wanda Niemiec - Mieszkanka Głobikowej w gminie Dębica. Mama 5 dzieci w tym syna Macieja z niepełnosprawnością. Mama uczestnicząca w życiu społecznym w swojej miejscowości. Zawsze gotowa pomagać innym. Z wielkim oddaniem wspiera swojego syna w edukacji. W każdy poniedziałek przywozi go do internatu SOSW, i w każdy piątek przyjeżdża po niego, aby zabrać go do domu. Tęskni ale ufa, że dla jej syna przebywanie z rówieśnikami w szkole i internacie jest najlepszą terapią i rehabilitacją społeczną. Uśmiechnięta i pogodna, aktywnie włącza się w życie szkoły, wraz z innymi rodzicami i uczniami bierze udział w przedstawieniach i występach.  

 1. Katarzyna ŁyszczekMieszkanka Wiśniowej, w gminie Iwierzyce. Mama 12 dzieci, w tym 1 syna Wojciecha z niepełnosprawnością. Mama, która pomimo utraty jednego ze swoich dzieci potrafiła całe swoje siły skierować dla ratowania życia drugiego z bliźniąt. Pani Katarzyna wspiera swojego syna w edukacji i rehabilitacji. Dzięki jej determinacji zdrowie i jakość życia syna jest na wysokim poziomie. Wojtek uczestniczył w zajęciach rehabilitacyjnych w Dziennym Centrum Aktywności PSONI w Sędziszowie Młp., a obecnie uczęszcza do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Ropczycach. Pani Katarzyna wraz z mężem stworzyli wielką, kochającą się rodzinę.

 1. Stefania PieprzakMieszkanka Sielca, w gminie Iwierzyce. Mama 3 (trójki) dzieci, w tym córki Lidii z niepełnosprawnością. Po śmierci męża samotnie wychowywała dzieci. Córka Lidia uczęszczała do tzw. "Szkoły życia" w Mrowli. Mama z wielkim poświęceniem wspierała swoją córkę przez cały okres jej edukacji szkolnej. Ponieważ w rodzinie nikt nie posiadał samochodu, publicznymi środkami komunikacji w każde niedzielne popołudnie odwoziła ją do szkoły, a po całym tygodniu nauki w piątek po południu przywoziła ją do domu. Pani Stefania bardzo często oczekiwała na przyjazd autobusu w niesprzyjających warunkach pogodowych. Kiedy Lidia w 2004 roku ukończyła szkołę Pani Stefania zgłosiła się do Stowarzyszenia PSONI w Sędziszowie Młp. gdzie jej córka znalazła wsparcie w Środowiskowym Domu Samopomocy. W 2015r. Lidia zmarła. Pani Stefania jest także babcią. Obecnie z wielkim oddaniem opiekuje się swoją niepełnosprawną wnuczką Oliwią, która uczy się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ropczycach.

 1. Barbara OstrowskaMieszkanka Nockowej w Gminie Iwierzyce. Mama 2 synów, w tym 1 z niepełnosprawnością. Po śmierci męża samotnie wychowywała swoje dzieci. Pani Barbara od 1994r. jest członkiem PSONI w Sędziszowie Młp., pełniąc jednocześnie funkcję Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Jest zaangażowana w działalność Stowarzyszenia, z wielkim oddaniem wspiera swojego syna w rehabilitacji. Syn Daniel od 2000r. do chwili obecnej korzysta z zajęć terapeutyczno - rehabilitacyjnych w Środowiskowym Domu Samopomocy PSONI w Wiercanach.
 1. Maria Miłek - Mieszkanka Sędziszowa Młp. Mama 1 córki - osoby wykształconej, uzdolnionej muzycznie, bez niepełnosprawności, która tak jak i jej mama pomaga osobom niepełnosprawnym i potrzebującym wsparcia. Mama o wielkim sercu przepełnionym miłością. Oddana wychowaniu córki ku najwyższym wartościom. Jest osobą, która pracę zawodową i życie rodzinne zawsze łączyła z pomaganiem innym ludziom. Swoim uśmiechem przyciąga do siebie spotkanych ludzi. Jest u samotnej starszej pani w sąsiedztwie, jest w szpitalu, jest w odwiedzinach w odległych miejscowościach u ludzi, których kiedyś spotkała, a których już nikt prócz niej nie odwiedza. Jest również wśród nas zawsze gotowa by pomagać. Daje otuchę i wiarę w trudnych chwilach, a przecież jej życie, tak jak i wielu z nas nie jest usłane różami.

 1.  Janina Flaga – Mieszkanka Wielopola Skrzyńskiego. Mama pięciorga dzieci, w tym 1 córki z niepełnosprawnością. Po śmierci męża samotnie wychowywała swoje dzieci. Pani Janina Flaga od 1997r. jest członkiem PSONI w Sędziszowie Młp. Od 1999r. do 2005r. pełniła funkcję członka Zarządu Koła. Jest zaangażowana w działalność Stowarzyszenia PSONI. Z wielkim zaangażowaniem wspiera swoją niepełnosprawną córkę w rehabilitacji i terapii. Córka Anna od 1997r., korzystała z zajęć terapeutyczno - rehabilitacyjnych w Dziennym Centrum Aktywności PSONI, a od 2000r. do chwili obecnej jest objęta wsparciem w Środowiskowym Domu Samopomocy PSONI.

 1. Elżbieta Kaczor – Mieszkanka Sędziszowa Młp. Mama syna Rafała z niepełnosprawnością. Jest jednym z założycieli sędziszowskiego Stowarzyszenia PSONI. W latach 80-tych czynnie uczestniczyła w działalności Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski w Rzeszowie, a od 1984r. w sędziszowskim Kole. Była członkiem Komisji Socjalnej i współautorką Wieloetapowego Programu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Mąż Pani Elżbiety Piotr pełnił funkcję Skarbnika Koła. W 1998r. zmarł ich jedyny syn. Pani Elżbieta mimo swojej niepełnosprawności zaangażowała się w pomoc ludziom potrzebującym. Bezinteresownie pomaga osobom samotnym robiąc im zakupy i wykonując inne czynności pielęgnacyjne.

 1. Genowefa Zygmunt - Mieszkanka Małej, w gminie Ropczyce. Mama 7 (siedmiorga) dzieci w tym 1 córki z niepełnosprawnością, po śmierci której stara się o wydanie tomiku jej wierszy. Emerytowana nauczycielka, wieloletni społecznik. Przez cały okres pracy nauczycielskiej pracowała społecznie z młodzieżą i rodzicami. Po przejściu na emeryturę pełni społecznie funkcje komendanta hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Ropczycach. Od 1985 roku jest głównym organizatorem letnich dziecińców w miejscowości Mała oraz wyjazdów nad morze dla dzieci. Angażuje się także w: „Harcerską Gwiazdkę z Nieba”, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Za swoją wszechstronną działalność zawodową i społeczną została odznaczona Odznaką Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego, Krzyżem Zasługi dla ZHP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką „Za zasługi dla spółdzielczości Bankowej”, Medalem „Zasłużonej Matce”, Odznaką „Zasłużony Działacz TPD”, Odznaką „Przyjaciel Dziecka”, Złotą Odznaką ZNP, tytułem „Zasłużony dla Ropczyc”.

 1. Ewa Stręk - Mieszkanka Kawęczyna w gminie Sędziszów Młp. Mama 2 dzieci w tym córeczki z niepełnosprawnością. Mama nowoczesna-korzystająca z mediów społecznościowych. Organizuje pomoc dla swojej córeczki Faustynki, ale także dla innych potrzebujących wsparcia finansowego dzieci, zwłaszcza tych, dla których czas oczekiwania na operacje ratujące życie musi być jak najkrótszy. Na swoim facebooku napisała tak:
  Kochani, zwołuję pospolite ruszenie!!! Walka toczy się o ŻYCIE... Rodzice umierają ze strachu...bo walka ta wyjątkowo nierówna!!! Ja, jak wiele innych serduszkowych mam, znam ten strach doskonale. Aż za dobrze... Wiem jak to jest, kiedy spod nóg usuwa się ziemia... i wszystko zaczyna wirować... Czujesz, że za moment oszalejesz z rozpaczy... i wtedy Bóg zsyła na ziemię Anioły... A one potrafią wszystko... niby zwykłe, ziemskie Anioły, a jednak niezwykłe...Kochani, przecież wiem, że wielu z Was jest ziemskimi Aniołami.

 1. Wiesława Sitko - Mieszkanka Borku Wielkiego w gminie Sędziszów Młp. Mama 8 dzieci w tym dwojga z niepełnosprawnością. Jest członkiem stowarzyszenia PSONI w Sędziszowie Młp. od 1994r. Obecnie pełni funkcję Sekretarza Komisji Rewizyjnej. Z wielkim oddaniem angażuje się w sprawy bieżące Stowarzyszenia. Mimo wielu codziennych obowiązków jest zawsze gotowa by pomagać innym. Córka Ewelina od 1997r. korzysta z terapii i rehabilitacji w placówkach PSONI w Sędziszowie Młp. i Wiercanach. Pani Wiesława działa także w Kole Gospodyń Wiejskich w Borku Wielkim.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny